top of page

HEDVÁBNÉ ŠÁTKY BUDULÍNEK

LIMITOVANÁ ČÍSLOVANÁ KOLEKCE

NA 100% HEDVÁBNÉM TWILLU Z BIO HEDVÁBÍ NATIŠTĚNO POUZE 100 KUSŮ VE VELIKOSTI 90X90 CM A 200 KUSŮ 47X47 CM 

SOUČÁSTÍ BALENÍ HEDVÁBNÝCH ŠÁTKŮ JE CERTIFIKÁT

S POŘADOVÝM ČÍSLEM

BYLO,NEBYLO ...

Žili jednou babička s dědečkem a ti měli malého Budulínka. Jednou, když odcházeli pryč, mu babička řekla: „Buď hodný, Budulínku, hezky si hraj a nikomu neotvírej! Navařila jsem ti hrášku a dala jsem ti ho do pece.“Budulínek si celý den hrál a když na něj přišel hlad, otevřel pec a pustil se do hrášku. V tu chvíli přišla liška ryšavá a Budulínka prosila: „Budulínku, dej mi trochu hrášku, povozím tě na ocásku.“
Budulínek lišce dát nechtěl, ale ta ho pořád prosila, až svolil. Liška hrášek snědla, Budulínka vzala na ocásek a vozila ho po lavici, vozila ho po světnici, poté s ním vyběhla na silnici, ze silnice do polí, z polí do lesa a tam šup do liščí nory! Babička s dědečkem se vrátili domů, ale Budulínek nikde. Marně ho hledali, babička plakala a naříkala. Dědeček to nevydržel, zval housličky, babičce dal bubínek a šli Budulínka hledat. Došli až do lesa a tam uviděli liščí noru. Valil se z ní dětský pláč! Oba začali hrát a zpívat písničku: „Máme doma housličky a pěkný bubínek, jsou tam tři lištičky a náš Budulínek.“ Starou lišku to rozzlobilo, a proto mladé lišce řekla: „Jdi a vyřiď jim, ať přestanou hrát, že mě bolí hlava!“ Mladá liška vystrčila ven hlavu, dědeček toho využil, popadl ji a strčil ji do pytle! A tak hráli a zpívali dál: „Máme doma housličky a pěkný bubínek, jsou tam dvě lištičky a náš Budulínek.“ Stará liška poslala ven druhou lištičku, ale dopadla stejně. A když začali hrát potřetí, rozhodla se liška, že se půjde sama podívat, když se ani jedno z jejích dětí nevrátilo. Vystrčila hlavu z nory, dědeček ji strčil do pytle, ten zavázal a Budulínka vytáhl z nory ven. Byl celý uplakaný a slíbil prarodičům, že už bude poslušný a nikomu otvírat nebude. Dědeček s babičkou byli tak šťastní, že mají svého Budulínka zpátky, že mu samou radostí odpustili. Dědeček dal liškám co proto, ale pak je nechal, ať si běží po svých. A všichni žili šťastně až do smrti. 

 

Volně převyprávěno podle pohádky Boženy Němcové

AUTOR ILUSTRACE KATEŘINA COUFALOVÁ

KATEŘINA O SOBĚ

K umění, a hlavně k ilustraci mě to táhne odjakživa. Vystudovala jsem obor Ilustrace a grafický design v Brně a následně animaci v Ostravě. Momentálně jsem ilustrátorka a animátorka na volné noze a pracuji například pro Národní muzeum v Praze. V roce 2020 jsem se zúčastnila festivalu současné ilustrace Lustr, ve kterém jsem vyhrála cenu Nejlepšího ilustrátora roku. Nejraději tvořím akvarelem, který je mým poznávacím znamením. Značku Silky Gang jsem znala již delší dobu, takže když jsem měla možnost navrhnout vlastní šátkový design, neváhala jsem ani chvilku. S Martinou jsme si velmi sedly už po první schůzce a pomalu, ale jistě tak začal vznikat Budulínek, šátek plný jehličí, listí a lesních hub. Všechny jednotlivé komponenty jsem malovala ručně, akvarelem. Tuto výtvarnou techniku velmi miluji a byla jsem ráda, že jsem ji mohla využít. Větviček, hub a jeřabin jsem vytvořila pro návrh Budulínka opravdu mnoho. Z nich jsme pak s Martinou vybraly ty nejlepší, které se použily do finální kompozice. Výběr byl opravdu pečlivý. Řídily jsme se tvaroslovím, texturou i barevností, aby spolu jednotlivé prvky souzněly a zároveň tvořily kontrast. Celý šátek je laděn do odstínů fialové, červené a svěží modré s kontrastem jemně žluté. Středu vévodí liška s Budulínkem, kolem nich víří houby, jehličí, muchomůrky a pár veverek, které se proplétají mezi větvičkami. V protilehlých cípech se objevuje spadané podzimní listí. Na menším šátku, který doplňuje tuto kolekci, se objevují podobné motivy jako na tom velkém. Navíc zde najdete třeba housličky a bubínek, které v celém příběhu o Budulínkovi hrají významnou roli. Tvorba na šátku pro Silky Gang byla pro mě velmi cenná zkušenost a jsem ráda za možnost pracovat s ilustrací jiným způsobem a na jiném formátu.

https://www.instagram.com/katerina.coufal/

MARTINA O KATEŘINĚ

Na Katčině výtvarném stylu mám ráda její typickou a bravurně zvládnutou akvarelovou ilustraci. Když jsem přemýšlela nad tím, jaký příběh by byl pro Kateřinu ideální, aby vynikla lehkost, s jakou tvoří své akvarely, inspirovala jsem se její ilustrací podzimního lesa, plného hub, větviček a spadaného listí. Klasický příběh O Budulínkovi od Boženy Němcové byl ideálním motivem, kde se mohly naplno rozvinout všechny tyto motivy a také její styl ilustrace. Spolupráce byla tentokrát opravdu úzká, protože Katka nakreslila všechny jednotlivé prvky a já jsem je pak skládala lístek po lístku, houbu za houbou, větvičku za větvičkou do výsledného šátkového vzoru. Mám tak k této ilustrace obzvláště osobní vztah.

Kateřina-Coufalová.jpg

MATERIÁL ŠÁTKŮ A OBALY

Autorský návrh je natištěn buď na 100% hedvábném twillu V BIO kvalitě, s rolovanými okraji (Velikán 90x90 cm a Paleček 47x47 cm) a nebo na voálu ve složení 30% hedvábí a 70% jemná bavlna (Obr 130x130 cm). Šátky jsou uloženy v ručně vyráběných krabičkách. Součástí balení jsou i certifikáty s pohádkou a originální šňůrka s perleťovým knoflíčkem. Ta slouží k vázání šátků a jeho aranžování na oděv. Šátky ze 100% BIO hedvábí mají ve svých certifikátech uvedeno unikátní pořadové číslo tisku. Jsou vyráběny v limitovaných sériích - pouze 100 kusů Velikánů a 200 kusů Palečků.​

bottom of page