top of page

HEDVÁBNÉ ŠÁTKY
ČERVENÁ KARKULKA

LIMITOVANÁ ČÍSLOVANÁ KOLEKCE

NA 100% HEDVÁBNÉM TWILLU NATIŠTĚNO POUZE 100 KUSŮ VE VELIKOSTI 90X90 CM A 200 KUSŮ 43X43 CM 

SOUČÁSTÍ BALENÍ HEDVÁBNÝCH ŠÁTKŮ JE CERTIFIKÁT S POŘADOVÝM ČÍSLEM

BYLO,NEBYLO ...

Žila jedna malá holčička a každý ji měl rád, ale nejvíce babička, jež jí dala čepičku z červeného sametu, které se říkalo karkulka. Holčička od té doby nenosila nic jiného, a tak jí začali říkat Červená karkulka. Jednou ji maminka poslala s košíkem s vínem a koláčem za nemocnou babičkou. Nesmí prý scházet z cesty. Babička bydlela daleko v lese. V lese potkala Karkulka vlka, ale nevěděla, že je to vlk, a tak se ho nebála. Řekla mu, že jde k babičce. Ptal se jí, kde bydlí babička, a ona mu to prozradila. Vlk řekl, že babičce by udělala radost kytice polních květů. Zatímco je trhala, vlk běžel k chaloupce. Babičce řekl, že je Karkulka, ta mu otevřela a vlk ji sežral. Vzal si její čepec a košili a vlezl do postele. Karkulka přišla a ptala se: "Proč máš tak velké uši?" On na to: "Abych líp slyšela!" Ona: "Proč máš tak velké oči?" On: "Abych líp viděla!" Ona: "Proč máš tak velké ruce?" On: "Abych tě mohla lépe obejmout!" Ona: "A proč máš tak velkou pusu!?" On: "Abych tě mohl lépe spolknout..." Sežral Karkulku a lehl si do postele. Kolem šel myslivec a divil se, že babička tak chrápe, zašel tedy dovnitř a spatřil vlka. Třeba ji může ještě zachránit. Nůžkami rozpáral vlkovi břicho a z něj vyskočila Karkulka a babička. Dali mu do břicha kameny. Vlk se probudil a bylo mu těžko a měl žízeň. Nejblíž byla babiččina studna. Když se však nakláněl, aby se napil, těžké břicho ho stáhlo dolů a již ho nikdo nikdy neviděl.

Volně převyprávěno podle Bratří Grimmů

AUTOR ILUSTRACE ELIŠKA CHYTKOVÁ

ELIŠKA O SOBĚ

„Živím se jako animátorka a ilustrátorka na volné noze. Většinu času trávím ve Zlíně, kde jsem absolvovala obor animované tvorby na Univerzitě Tomáše Bati, a tak moc se mi tu líbilo, že jsem na ateliéru zůstala jako asistentka. Kreslím pravidelně do skautského časopisu Benjamina, pro pořad Českého rozhlasu Venda a Fráňa, sem tam mi do náruče skočí příležitost doprovodit svými obrázky velké životní příběhy, jako třeba o cestovateli Miloslavu Stinglovi či Miroslavu Zikmundovi, anebo poetický příběh o Květné zahradě v Kroměříži. Nejraději ovšem animuji divoké akční scény, kde je hromada postav a barev. Brečím u toho a proklínám se… Ale každej jsme trochu divnej. Z animovaných prací byla radost dělat reklamu pro projekt Knihozem od Albatrosu či třeba rozpohybování znělek Zlínského festivalu pro děti a mládež.
Projekt Silky gang mě zaujal v době, kdy sestry Čupovy dokončovaly šátky na motiv pohádky Sedmero krkavců. Vypadalo to jako velká dřina, a pár měsíců nato se mi potvrdilo, že to dřina vskutku je. Martina správně tipla, že na pohádku o Karkulce se chytnu jako vosa na med. Zpočátku se mi nedařilo najít správnou kompozici ilustrace, touha udělat něco, co tu ještě nebylo, byla příliš dlouho příliš silná, ale jako již mnohokrát se mi potvrdila stará pravda. Po uznání faktu, že nejjednodušší řešení bývá obvykle to pravé, vrhla jsem se do toho nejzákladnějšího tvaru – kruhu – se stejně jednoduchou středovou kompozicí. Mým cílem bylo, aby se vlkovi, Karkulce i Vám z ilustrace zamotala hlava. Těžko říct, kdo je v tomhle příběhu oběť a kdo vítěz. Každopádně, Karkulka je koketa a vlk ji chce mít pro sebe, dlouho a s chutí. Je to rande ženy a muže, kteří po dlouhé cestě lesem skončí v objetí.
Většinou kreslím digitálně, nicméně zde jsem zkusila kombinaci digitální kresby s tradičními pastelkami, kterými jsou nakresleny vlčí hlavy (nebo snad lesy?) v rozích šátku.“

https://www.instagram.com/ela.chytkova/

https://ela-ch.tumblr.com/

MARTINA O ELIŠCE

Na Elišku jako ilustrátorku jsem dostala tip od Viktora Svobody (pro SG ilustroval šátek Otesánek).

Líbila se mi hravost i jistá divokost, která se podle mě skrývá v jejích ilustracích. Motiv Červené Karkulky, který jsem vybrala, byl pro ni jako stvořený. Nejprve jsem trochu zápasily s kompozicí motivu na šátku, ale soustředné kruhy, kde se honí zástupy vlků a Karkulek, byly tou správnou cestou. Záměrně jsem nechtěla, aby byl šátek prvoplánově červený, proto je šedá krajina pozadím pro vlka a Karkulku, kteří jsou pojati spíše jako muž a žena, ve věčné touze jeden po druhém. Myslím, že Eliška odvedla kus práce na celém motivu a posunula šátky Silky gang zase o level výše.

Fandím i tomu, že je v ilustraci část motivu vyvedená pastelkami, dodává to celému vzoru na zajímavosti a ukazuje širší škálu možností, jak šátky ilustrovat.

Eliška-Chytková.jpg

MATERIÁL ŠÁTKŮ A OBALY

Autorský návrh je natištěn buď na 100% hedvábném twillu s rolovanými okraji (Velikán 90x90 cm a Paleček 43x43 cm) a nebo na voálu ve složení 30% hedvábí a 70% jemná bavlna (Obr 130x130 cm). Šátky jsou uloženy v ručně vyráběných krabičkách. Součástí balení jsou i certifikáty s pohádkou a originální šňůrka s perleťovým knoflíčkem. Ta slouží k vázání šátků a jeho aranžování na oděv. Šátky ze 100% hedvábí mají ve svých certifikátech uvedeno unikátní pořadové číslo tisku. Jsou vyráběny v limitovaných sériích - pouze 100 kusů Velikánů a 200 kusů Palečků.​

bottom of page