top of page

HEDVÁBNÉ ŠÁTKY
DVANÁCT MĚSÍČKŮ

LIMITOVANÁ ČÍSLOVANÁ KOLEKCE

NA 100% HEDVÁBNÉM TWILLU NATIŠTĚNO POUZE 100 KUSŮ VE VELIKOSTI 90X90 CM A 200 KUSŮ 43X43 CM 

SOUČÁSTÍ BALENÍ HEDVÁBNÝCH ŠÁTKŮ JE CERTIFIKÁT S POŘADOVÝM ČÍSLEM

BYLO, NEBYLO ...

Byla jedna matka a ta měla dvě dcery. Holena byla vlastní a Maruška nevlastní. Matka měla radši vlastní dceru, a tak těžce nesla, že Maruška roste do krásy. Jednoho lednového dne povídá Holena: „Chci kytičku fialek, jdi a natrhej mi je.“ „Ale, sestřičko, kde teď v zimě mám hledat fialky?“ namítala Maruška. „Neodmlouvej a jdi!“ přikázala Holena.  Maruška tedy s pláčem vyrazila na cestu. Šla sněhem a tělo ji záblo, až dorazila na louku, kde hořel oheň. Kolem něj sedělo dvanáct mužů, dvanáct měsíců v roce. Na nejvyšším kameni v čele trůnil Leden, který zrovna vládl. „Dobrý den, dobří muži,“ oslovila je Maruška, „nemohla bych se u vás na chvíli ohřát?“ „Klidně se ohřej,“ souhlasil Leden, „jen nám pověz, co tu tak sama a v takové zimě děláš?“ „Hledám fialky,“ odvětila Maruška. „Musím je přinést, nebo mě setra Holena zabije.“ V tu chvíli Leden pokynul Březnu, ten se chopil vlády, oheň se rozhořel, všude kolem začal tát sníh, louka se zazelenala a vyrostly na ní fialky. Maruška poklekla, natrhala plnou náruč kvítí a utíkala zpět domů. Macecha i Holena se divily, že úkol splnila. Za čas přišla Holena za Maruškou a povídá jí: „Dostala jsem chuť na jahody. Jdi do lesa a natrhej mi je.“ A tak Maruška zase s pláčem šla. Znova došla až na louku, kde sedělo u ohně dvanáct měsíčků. Tentokrát jí pomohl měsíc Červen, na chvíli se ujal vlády, aby mohla nasbírat čerstvé jahody. Sestra Holena a macecha se divily, že i tento úkol splnila. Pár dní nato povídá Holena Marušce: „Jdi do lesa a přines mi jablka.“ Maruška se s pláčem vydala na cestu. I potřetí jí ale pomohli měsíčkové. Měsíc Září se ujal své vlády, Maruška nasbírala jablíčka, uctivě poděkovala a utíkala domů. Holeně to bylo ale málo. Rozhodla se vydat sama za měsíčky do lesa. Když našla louku a na ní dvanáct měsíčků u ohně, bez pozdravu si rovnou začala hřát ruce. Její neuctivé chování měsíčky urazilo. Leden se chopil vlády, spustil sněhovou vánici a Holena umrzla. Protože dlouho nepřicházela, vypravila se macecha za ní. Ale i ona v hustém sněžení zabloudila a ztratila se nadobro. Maruška zůstala sama. Sestru ani macechu už nikdy neviděla a šťastně hospodařila v chaloupce.

 

Volně převyprávěno podle pohádky Boženy Němcové

AUTOR ILUSTRACE ZUZANA ČUPOVÁ

ZUZANA O SOBĚ

"Pocházím z malé neznámé vesničky pod Beskydy a studuji již pátým rokem animaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zabývám se vším co se týká kreslení - od komiksů a ilustrací přes character design až po malování nábytku. Protože mě animace obvykle nutí trávit dlouhé hodiny u počítače, ve volném čase radši tvořím tradičně a to především pastelkama, tuší nebo akvarely. Akvarel byl použit i pro tvorbu obou mých návrhů na šátky. Návrh na havraní šátky je různě inspirován českými a slovenskými kroji, lidovou tvorbou a ilustracemi Josefa Lady (stylizace postav vychazející z figurální lidové výšivky - svatebních praporců, ornamenty poodle vzorů na krojích apod.). Inspirace pro pohádku o Dvanácti měsíčkách pak poskytly iluminované rukopisy, románská socha a ústupkový portál (protože Měsíčci pro mě vždy byly něco mezi světci a božstvy). Mám ráda silný vítr, vůni zalité půdy ve skleníku a horké kakao. Na značce Silky gang se mi líbí hlavně spojení lidových pohádek s módou."


https://instagram.com/suwi.illustration/
http://s-u-w-i.tumblr.com/
Autorské krátké animované filmy Veselka (Wedding Day) a Pod mrakem (Cloudy)
komiks V mlze mezi dnem a nocí v AARGH! 16 (cena Muriel)

MARTINA O ZUZANĚ

"Se Zuzkou sdílím její nadšení pro lidové motivy a stylizaci v tomto duchu. Pro klasické české pohádky není nic typičtějšího. Její rozhodnutí zpracovat motivy šátky v podstaně celé ručně akvarelovou technikou jsem velmi ocenila. Je to vzhledem k velikosti formátu velice pracný způsob, kdy jakákoliv změna vzoru nebo barevnosti je v podstě velmi náročná a zpracování vyžaduje velké soustředění. V tomto případě také korekce a náhledy byly mnohem častější než u ostatním motivů.

Líbí se mi ale konečný výsledek, kdy akvarelová kresba ve zvětšení ukazuje zajímavé detaily a strukturu, které vyniknou zvláště na hedvábí i hedvábném voálu.

Navíc geometie motivu umožňuje zajímavé efekty při aranžování šátku na oděvu.

Barevnost jsme zvolily podobnou jako u Sedmera krkavců 1 od Kateřiny Čupové, ale ve více jemných odstínech. "

ZČ-portrét.jpg

MATERIÁL ŠÁTKŮ A OBALY

Autorský návrh je natištěn buď na 100% hedvábném twillu s rolovanými okraji (Velikán 90x90 cm a Paleček 43x43 cm) a nebo na voálu ve složení 30% hedvábí a 70% jemná bavlna (Obr 130x130 cm). Šátky jsou uloženy v ručně vyráběných krabičkách. Součástí balení jsou i certifikáty s pohádkou a originální šňůrka s perleťovým knoflíčkem. Ta slouží k vázání šátků a jeho aranžování na oděv. Šátky ze 100% hedvábí mají ve svých certifikátech uvedeno unikátní pořadové číslo tisku. Jsou vyráběny v limitovaných sériích - pouze 100 kusů Velikánů a 200 kusů Palečků.​

bottom of page