top of page

HEDVÁBNÉ ŠÁTKY
O MALENCE

LIMITOVANÁ ČÍSLOVANÁ KOLEKCE

NA 100% HEDVÁBNÉM TWILLU Z BIO HEDVÁBÍ NATIŠTĚNO POUZE 100 KUSŮ VE VELIKOSTI 90X90 CM A 200 KUSŮ 43X43 CM 

SOUČÁSTÍ BALENÍ HEDVÁBNÝCH ŠÁTKŮ JE CERTIFIKÁT S POŘADOVÝM ČÍSLEM

BYLO,NEBYLO ...

Bylo nebylo, v chaloupce bydlela žena a ta si moc přála mít děťátko. Čarodějnice jí jednoho dne dala zrnko a poradila jí, aby ho zasadila. Žena ji poslechla a ze zrnka vyrostl květ. A co se nestalo, uprostřed něj žena spatřila holčičku, malinkou jako malíček. Dala jí jméno Malenka a měla ji moc ráda. Jedné noci se do domu vetřela ohyzdná ropucha, hledala nevěstu pro svého syna. Ta holčičku unesla do blízkého močálu u řeky a představila jí svého syna coby jejího nastávajícího. Malenka se hrozně rozplakala. Rybičkám ve vodě se holčičky zželelo. Překousaly stonek leknínu, na kterém ležela. Sebral ho proud a odnášel ho po řece pryč od ropuch. Malenku z vody zachránil chroust. Malenka se ho bála, ale ukázalo se, že je milý. Ale doma ji mít nechtěl. Holčička strávila léto v květu růže. Jak přišel mráz, musela se stěhovat. Skončila v díře polní myšky, kde jí vařila čaj. Myška měla bohatého souseda, slepého krtka. Poradila Malence, aby si ho vzala, že se bude mít dobře. Krtek neměl rád květy, které Malenka milovala. Vůbec se jí nelíbil, zato ona jemu moc. Tak dlouho ji přemlouval, aby se šla podívat do jeho podzemního království, až ho poslechla. Když se procházeli chodbami, narazili v nich na umírající vlaštovku. Malence jí bylo líto, každou noc za ní docházela a starala se o ni. Sotva se pták vzpamatoval, odletěl za sluncem. Krtek nemarnil čas a chystal zatím svatbu. Když ve svatební den vyšla Malenka naposledy ven, přiletěla za ní vlaštovka a nabídla jí, že ji zachrání. Malenka se zaradovala. Sedla si vlaštovce na záda, ta zamávala křídly a byly pryč. Po čase dorazily do kraje věčného slunce s nádhernými květinami. Vlaštovka Malenku složila do jednoho bílého kvítku. Malenka si brzy všimla, že má souseda – elfa, prince květů. Rychle se do sebe zamilovali a než se nadáli, měli svatbu. Sešli se na ní skřítci z okolí, i vlaštovka přiletěla. A tak Malenka konečně našla milého manžela a žila s ním šťastně až do smrti.

 

Volně převyprávěno podle pohádky Hanse Christiana. Andersena

AUTOR ILUSTRACE ALŽBĚTA GÖBELOVÁ

ALŽBĚTA O SOBĚ

Narodila jsem se a vyrostla v Ostravě. Svá studentská léta jsem pak strávila v Uherském Hradišti a ve Zlíně, kde jsem vystudovala animovanou tvorbu. Výsledkem toho je krátký desetiminutový film Duchařina, díky kterému jsem měla šanci procestovat také kousek světa. Postupem času mě vítr zavál do Prahy, kde teď žiji a tvořím na volné noze. Věnuji se nejen animaci, ale i ilustraci. Dlouhodobě spolupracuji například se značkou Manufaktura nebo tvořím vizuální styl českému písníkáři Pokáčovi. Baví mě také tvorba pro děti, ale jsem vděčná za každou novou výzvu, jakou byla například i spolupráce na tvorbě šátku Silky Gang. Ačkoliv pohádka O Malence patří mezi ty méně známé, od malička je má oblíbená, a tak jsem byla velmi ráda, že jsem měla tu čest zpracovat právě tento motiv. Mou inspirací je především příroda, miluji květinové motivy a ze všeho nejraději kreslím zvířátka. Pár jsem jich také ve formě včeliček propašovala na šátek. Kromě kreslení miluji také hudbu, film, cestování, jídlo a všechny živé tvory, hlavně svého malého psíka, který mě občas, když se do práce moc zaberu, donutí vyrazit zase ven a všímat si toho, jak je tu kolem krásně.

https://www.instagram.com/alzbeta.baziliska

MARTINA O ALŽBĚTĚ

Alžbětin výtvarný styl, který se vyznačuje jistou něžností a jemností mi přišel ideální pro motiv ne příliš známé pohádky O Malence. Přes jisté počáteční hledání toho správného konceptu a kompozice, jak motiv uchopit, jsme nakonec došly ke vzájemné shodě. Myslím, že Alžběta dostala na šátek právě tu poetičnost a rozvernost, která se v celém příběhu skrývá. Malenku musíte hledat mezi květy. To symbolizuje i Malenčino putování světem, než najdet konečne svoji lásku. Četnost jemných detailů, včeliček a kvítků odkazuje na Alžbětin vztah k přírodě a potěší zároveň nejednu romantickou duši.

Alzbeta-portrét.jpg

MATERIÁL ŠÁTKŮ A OBALY

Autorský návrh je natištěn buď na 100% hedvábném twillu s rolovanými okraji (Velikán 90x90 cm a Paleček 43x43 cm) a nebo na voálu ve složení 30% hedvábí a 70% jemná bavlna (Obr 130x130 cm). Šátky jsou uloženy v ručně vyráběných krabičkách. Součástí balení jsou i certifikáty s pohádkou a originální šňůrka s perleťovým knoflíčkem. Ta slouží k vázání šátků a jeho aranžování na oděv. Šátky ze 100% hedvábí mají ve svých certifikátech uvedeno unikátní pořadové číslo tisku. Jsou vyráběny v limitovaných sériích - pouze 100 kusů Velikánů a 200 kusů Palečků.​

bottom of page