top of page

HEDVÁBNÉ ŠÁTKY
O ZLATÉ RYBCE

LIMITOVANÁ ČÍSLOVANÁ KOLEKCE

NA 100% HEDVÁBNÉM TWILLU Z BIO HEDVÁBÍ NATIŠTĚNO POUZE 100 KUSŮ VE VELIKOSTI 90X90 CM A 200 KUSŮ 43X43 CM 

SOUČÁSTÍ BALENÍ HEDVÁBNÝCH ŠÁTKŮ JE CERTIFIKÁT S POŘADOVÝM ČÍSLEM

BYLO,NEBYLO ...

Žil byl jeden chudý rybář, který bydlel s manželkou v malé chaloupce. Jednoho dne hodil do vody sítě a čekal, až v poledne se v síti zatřpytila rybka, celá zlatá. Rybář ji vytáhl a rybka mu povídá: „Dobrý den, rybáři, já jsem zlatá rybka. Když mě pustíš, splním ti tři přání.“ Rybář souhlasil, že ji vrátí do vody. Doma ženě vyprávěl, co se mu přihodilo. „Ty hlupáku!“ vynadala mu. „Máš u ní tři přání. Koukej se vrátit a řekni jí, že chceš nové necky na praní.“ Rybář se vrátil a zavolal: „Rybko, kde jsi?“ Z vody se vynořila zlatá hlavička. „Co si přeješ, rybáři?“ optala se. „Moje žena chce nové necky,“ pověděl jí rybář. „Byl jsi na mě hodný, rybáři. Běž domů, najdeš tam nové necky.“ Rybář poděkoval a šel zpátky. A opravdu! Ale jeho manželce necky nestačily. Poručila mu, aby se vrátil a chtěl velký dům. Zavolal rybku a vyslovil ženino přání. „Dobře,“ souhlasila. „Splním ti i tohle přání.“ Rybář se vracel za ženou a už z dálky viděl novou střechu velikého domu. Ale žena se na něj mračila. „Pěkný dům, pěkný! Ale já chci palác! A krásné šaty! A zlato a drahokamy!“ Nešťastný rybář musel zase za rybkou. Mezitím se ale zatmělo, začalo foukat a hladina vody se rozbouřila. „Nezlob se, rybko, ale moje žena teď chce palác. A krásné šaty! A zlato a drahokamy!“ „Splním ti to,“ řekla rybka a odplavala. Rybář se vrátil a našel obrovský palác. V něm stála rybářova manželka, oděná v krásných šatech a ověšená šperky. „Utíkej za rybkou a řekni jí, že chci být královna!“ „Rybka se bude zlobit, už splnila tři přání. Neposílej mě k ní!“ Ale k ničemu to nebylo. Na moři teď vypukla bouře. Rybář volal na zlatou rybku, dokud nevystrčila hlavu nad hladinu. „Moje žena chce být královna,“ řekl jí. Rybka se zamračila a zmizela. Rybář čekal, ale když se nic nedělo, vrátil se zpátky. Tam nenašel palác, šperky ani necky, jen starou malou chaloupku a naříkající manželku. „Neplač, ženo,“ řekl jí. „Chtěla jsi víc a víc a proto nemáš nic.“ Rybář byl rád aspoň za svou chaloupku. Brzy se vydal zpátky na moře, ale zlatou rybku už nikdy nepotkal.

 

Volně převyprávěno podle pohádky Alexandra Sergejeviče Puškina

AUTOR ILUSTRACE GABRIELA PLAČKOVÁ

GABRIELA O SOBĚ

Vystudovala jsem obor animace na universitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zabývám se ilustrací, stopmotion a 2D animací, obdivováním koček a každodenním pojídáním hummusu. Přispívám také do dětských časopisů, ilustruji knihy, animuji reklamní spoty a ve zbývajícím čase pracuji na svých animovaných projektech.  

Mám ráda hlavně barevné, prostorové ilustrace v moderním stylu, a tak jsem pojala i svůj návrh motivu na pohádku O Zlaté rybce.

Svoji vášeň pro animaci jsem vtiskla do svého absolventského filmu Skříňostroj doktora Steina, který měl možnost zúčastnit se mnoha zahraničních filmových festivalů.

https://www.instagram.com/gabrielagabrielova

MARTINA O GABRIELE

Gabriela je pro mě takový ilustrátorský chameleon. Nemá jeden vyhraněný styl, umí bravurně proplouvat mezi různými pojetími. Ale to jak zpracovala motiv pohádky O zlaté rybce, ji podle mne charakterizuje nejvíce. Pojala svoji ilustraci opravdu svědomitě. Ani jedna rybka či drahokam nejsou na šátku úplně stejné. A proč jsou ve středu motivu rybky dvě? Je to symbolika rozdvojení zlaté rybky, která se snaží vyhovět rybáři i jeho náročné ženě.

I proto celá kompozice staví proti sobě rybáře, plujícího v záplavě ryb a jeho ženu, která plave mezi drahokamy. Barevné pojetí odstínů od tyrkysové k zářivě oranžové evokuje pestrou mořskou krajinu. 

plackova_gabriela_fotoBW.jpg

MATERIÁL ŠÁTKŮ A OBALY

Autorský návrh je natištěn buď na 100% hedvábném twillu s rolovanými okraji (Velikán 90x90 cm a Paleček 43x43 cm) a nebo na voálu ve složení 30% hedvábí a 70% jemná bavlna (Obr 130x130 cm). Šátky jsou uloženy v ručně vyráběných krabičkách. Součástí balení jsou i certifikáty s pohádkou a originální šňůrka s perleťovým knoflíčkem. Ta slouží k vázání šátků a jeho aranžování na oděv. Šátky ze 100% hedvábí mají ve svých certifikátech uvedeno unikátní pořadové číslo tisku. Jsou vyráběny v limitovaných sériích - pouze 100 kusů Velikánů a 200 kusů Palečků.​

bottom of page