top of page

HEDVÁBNÉ ŠÁTKY
PTÁK OHNIVÁK

LIMITOVANÁ ČÍSLOVANÁ KOLEKCE

NA 100% HEDVÁBNÉM TWILLU Z BIO HEDVÁBÍ NATIŠTĚNO POUZE 100 KUSŮ VE VELIKOSTI 90X90 CM A 200 KUSŮ 47X47 CM 

SOUČÁSTÍ BALENÍ HEDVÁBNÝCH ŠÁTKŮ JE CERTIFIKÁT S POŘADOVÝM ČÍSLEM

BYLO,NEBYLO ...

Žil byl jeden král a ten měl na zámku jabloň. Každý den se na ní urodilo jedno zlaté jablko, ale ráno bylo vždy pryč. Král požádal nejstaršího syna, aby jablko v noci hlídal. Syn ale usnul a ráno tvrdil, že samo zmizelo. Druhý syn pořídil stejně. Nejmladší z princů však zůstal vzhůru a spatřil, jak jablko trhá ohromný zlatý pták. Princ mu vystřelil kuší z křídla pero a ráno ho ukázal otci. Král se zářivému peru podivil a vystavil ho v největší síni. Toužil ale mít Ohniváka celého. Každý z jeho synů se vydal ho hledat do jiného kouta světa. Nejmladší syn na své cestě potkal lišku Ryšku. „Dej mi něco k snědku!“ prosila ho, a tak jí hodil kousek špeku. „Že jsi mi pomohl, ukážu ti, kde ptáka Ohniváka najdeš,“ slíbila mu. A odvedla ho přes hory a doly až k měděnému zámku, kde Ohnivák přebýval. Řekla mu, ať ho strčí do dřevěné klece. Ale princ pochybil a dal ho do klece ze zlata. Ohnivák se vzbudil a křikem přivolal strážné, kteří prince předvedli před krále. Princ krále požádal o Ohniváka pro otce a ten souhlasil, pokud mu princ místo něj přivede koně Zlatohřiváka. Venku se liška zlobila, že ji neposlechl, ale přesto ho odvedla do stříbrného zámku, kde měli koně Zlatohřiváka. Řekla mu, ať mu nasadí koženou uzdu. Princ ale nasadil koni uzdu ze zlata. Zlatohřivák se mu vzepjal a zařehtal tak silně, až přivolal stráže s králem. Král mu koně slíbil, pokud mu přivede pannu Zlatovlásku ze zlatého zámku. Liška ho k němu opět dovedla. „Královna zámku má tři dcery, chtěj po ní tu nejprostěji oblečenou,“ poradila mu. Tentokrát ji princ poslechl a královna mu ji musela vydat. Na první pohled se do sebe zamilovali. Princ se krásné dívky nechtěl vzdát, takže mu Ryška lstí vypomohla a získala pro něj nejen ji, ale i koně Zlatohřiváka a ptáka Ohniváka od stříbrného a měděného krále! Večer usnuli na křižovatce cest, kde se princ rozloučil s bratry. Jenže ti se v noci vrátili a ze žárlivosti bratra okradli a zabili. Ale lišku přehlédli a ta princi pomohla i teď. Od vrány sehnala živé vody a prince oživila. Ten odjel k otci a odhalil podlost svých bratrů. Král je dal vyhnat a nejmladšímu synovi přenechal půlku království a Zlatovlásku mu dal za ženu.

 

Volně převyprávěno podle pohádky Karla Jaromíra Erbena

AUTOR ILUSTRACE IVA BERANOVÁ

IVA O SOBĚ

Momentálně žiju a tvořím v Berlíně, původem jsem ale z Moravy, kde jsem studovala grafiku v Uherském Hradišti a animovanou tvorbu ve Zlíně na UTB. Při studiu animace jsem však pochopila, že to není úplně moje cesta. Sice často spolupracuji na různých animovaných spotech, ale pouze kreslením postav a concept artu. Primárně se věnuji ilustraci, pravidelně lze mé práce například vidět v časopise Ben Já Mína od Českého Skauta. Ráda pracuji s pastelkamI a akvarelem, bohužel poslední dobou tyto techniky ustupují digitální kresbě. Projekt Silky Gang mě Ihned zaujal, jednak kvůli zajímavému spojení ilustrace klasických pohádek a hedvábí a potom také, protože autoři kreseb byly v té době známé tváře z dob mých studií ve Zlíně. Pro koncept ilustrace Ptáka Ohniváka jsme s Martinou zvolily pohled do koruny stromy, kde se od centrálního zlatého jablka spirálovitě vinou větve a lístky, mezi kterými hnízdí čtyři Ohniváci. Kresba obsahuje spoustu detailů, lístečků, kvítků a malých jablíček. Naštěstí potřeba hustě zaplňovat papír kresbičkama mi není cizí a tak jsem si tento úděl celkem užila. Nejvíc mě ale bavilo vrstvit zlatá pera ptáků, která se různě proplétají a vlní mezi větvemi. Rozhodně bylo zajímavé přemýšlet o obrázku trochu jinak, než jak to vyžaduje má běžná praxe. Jsem ráda za tuto zkušenost a cením si v jaké dobré společnosti autorů jsem se ocitla.

https://www.instagram.com/ivberanova/

MARTINA O IVĚ

Na ilustrace od Ivy jsem narazila náhodou na Instagramu. Ihned mě zaujala její grafická výtvarná zkratka, jednoduché siluety a jasně čitelný autorský rukopis. Pták Ohnivák byl jeden z dalších příběhů, který jsem chtěla mít v šátkovém portfoliu Silky Gang. Byla jsem byla ráda, že i pro Ivu byl ten námět zajímavý. Barevnou paletu jsem vybrala v mystických odstínech fialové, kterou doplňuje energická oranžová a něžná růžová. Celá spolupráce s Ivou byla velmi příjemná a profesionální a tisk motivu na hedvábí ještě podpořil celou krásu její ilustrace. Jsem moc ráda, že se Iva stala také autorkou, která se zařadila mezi ty, jež pracují i v pobočce Silky Gang-SGSQ, která se zaměřuje na zakázkovou tvorbu hedvábných šátků. Je skvělé mít tak talentovanou autorku v týmu.

Iva beranová Silky Gang.jpg

MATERIÁL ŠÁTKŮ A OBALY

Autorský návrh je natištěn buď na 100% hedvábném twillu s rolovanými okraji (Velikán 90x90 cm a Paleček 43x43 cm) a nebo na voálu ve složení 30% hedvábí a 70% jemná bavlna (Obr 130x130 cm). Šátky jsou uloženy v ručně vyráběných krabičkách. Součástí balení jsou i certifikáty s pohádkou a originální šňůrka s perleťovým knoflíčkem. Ta slouží k vázání šátků a jeho aranžování na oděv. Šátky ze 100% hedvábí mají ve svých certifikátech uvedeno unikátní pořadové číslo tisku. Jsou vyráběny v limitovaných sériích - pouze 100 kusů Velikánů a 200 kusů Palečků.​

bottom of page